Online Başvuru İçin TIKLAYIN !!

Ketojenik Diyet Nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler olan Ketojenik diyet nedir , nasıl uygulanır kısaca bahsetmek istiyorum 😊

Karbonhidrattan kısıtlı sağlıklı yağlardan oldukça zengin olan bir beslenme programı olması nedeniyle yağ yakımını kolaylaştırır.kilo vermeye yardımcı olduğu birçok hastalığı tedavi etme noktasında da ketojenik diyet oldukça etkili bir yöntem olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Ketojenik diyet açlık yaşamadan etkili bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olduğu için hekimler tarafından da önerilmektedir.

Ketojenik diyetteki “keto” kelimesi, bu diyet ile vücudun keton adı verilen küçük yakıt molekülleri üretmesinden gelmektedir . Ketonlar, kan şekeri (glikoz) yetersiz olduğunda, vücut için alternatif bir yakıt kaynağı olurlar. Çok az miktarda karbonhidrat (ihtiyaç anında hızlıca kan şekerine parçalanabilen) ve kontrollü miktarlarda protein (fazla olduğunda kan şekerine dönüşebilen) tükettiğinizde keton üretimi gerçekleşir. Karbonhidrat alımındaki bu azalma, vücudunuzu ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar. Kandaki şeker seviyeleri düştüğünde yağ yakımı önemli ölçüde artar. Böylece vücut yakıt gereksinimini yağ yakımı ile sağlamaya çalışır. Ayrıca birçok hastalığın iyileştirmesi ve geriletmesi gözler önündedir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır ; ketojenik diyet uzun süre uygulandığında ketonlar beyin yakıtı için yetersiz kalır , kısa süre ve uzman kontrolünde uygulamak bu diyetin temelleri arasındadır. Peki Ketojenik diyette hangi besinlere yer verilir : et , tavuk, peynir, süt yoğurt grubu, yağlı tohumlar, sağlıklı yağlar, sebzeler gibi besinler ketojenik diyet için uygun besinlerdir.