Online Başvuru İçin TIKLAYIN !!

D Vitamini Nedir ve Faydası Nelerdir?

D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almakta olup aynı zamanda hormon ve hormon öncüleri olan bir grup steroldür.

En önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizması ve kemik mineralizasyonu üzerinedir. Son yıllarda, D vitamini eksikliği ve yetersizliğinin, yaygın kanserler, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom, enfeksiyöz ve otoimmun hastalıkların dahil olduğu bir çok kronik hastalıklarla ilişki içinde olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda D vitamini eksikliği osteoporoz, düşme ve kırıklar için tanımlanmış bir risk faktörüdür.Tüm bunların yanı sıra kilo verme döneminde olanlarda yağ yakımını zorlaştırır , kilo vermek güç bir hale gelebilir. D vitamininin en zengin ve en etkili kaynağı güneştir.

D vitamini besininlerde ise en fazla balık, karaciğer ve yumurta sarısında bulunmaktadır.Kanda , D vitamiini düzeyi 20 ng/mL’den düşük ise D vitamini eksikliği, olarak belirlenir.

Güneş ışığı temel kaynaktır ve yeterince faydalanılırsa ilave D vitamini almaya gerek yoktur. Haftada 2-3 defa el, yüz ve kolları 5-15 dakika güneşe tutmanın vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olduğunu ortaya koyan çalışmalar mevcuttur.