Online Başvuru İçin TIKLAYIN !!

PCOS(Polikistik Over Sendrom) ve Beslenme

PKOS’ta ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme tedavisinin yapılması büyük önem taşır. Bireyde beslenme tedavisi ile vücut ağırlık kaybı ve, insülin direncinin azaltılması, Gereklidir.PKOS’ta kan glukoz kontrolünün sağlanması için öğün atlanmamalı, özellikle kahvaltıya önem verilmeli ve düzenli öğün (3-4) tüketilmelidir. Pcosta ;Karbonhidratın türü ve miktarı insülin düzeyini etkilemektedir. Dolayısıyla PKOS’ta beslenme tedavisinin temelini, glisemik indeksi düşük karbonhidratlar oluşturmalıdır.Besinlerin glisemik indeksinin düşük olması, insülin direncinin azaltılmasında, dolayısıyla tokluk hissinin oluşması ve acıkmanın gecikmesinde önemli rol oynamaktadır.

Proteinler ise ;Diyetin protein içeriğinin yüksek olması, tokluk sağlarken insülin duyarlılığını arttırmakta üreme ve endokrin işlevleri düzeltmektedir. Yağlar: PKOS’lu hastalarda çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin omega-3 yağ asidinin ek olarak alınması önerilmektedir.

Diyetteki çoklu doymamış yağ asitlerinin artması insülin direncini azaltarak, kontrolsüz insülin salınımını engellemektedir. Posa ve diğerleri: Diyette posa kaynağı olan sebze, meyve ve tam tahıllı besinlerin daha çok yer alması sağlanmalıdır. Ayrıca sigara içilmemeli ve alkol kullanılıyorsa azaltılmalıdır